Marius Jonutis (g. 1965) baigė Vilniaus dailės akademiją, grafikos specialybę. Nuo 1989 dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. M. Jonutis surengė per 50 personalinių parodų, dalyvavo keliasdešimtyje kolektyvinių parodų Lietuvoje, Danijoje, Vokietijoje, Italijoje, Belgijoje, Prancūzijoje. Menininkas daugiausiai kuria skulptūras, dažytus medžio reljefus, tapybos, grafikos kūrinius bei iliustruoja knygas.
Jonutis su galerija „Meno niša” bendradarbiauja nuo pat galerijos įkūrimo pradžios, 2021 m. įvyko jau 18- ta menininko kūrybos paroda, kas kalba apie menininko produktyvumą, tačiau tuo pačiu ir apie kūrybiškumą, kūrybinę energiją, nuoseklumą.
Jonutis per 30 metų kūrybos laikotarpį sukūrė per 1000 meno kūrinių, kurių dauguma rado savo žiūrovą ir naujus namus. Dėl temų aktualumo ir išraiškos paprastumo, menininko kūryba įdomi labai plačiam sluoksniui meno mylėtojų ir kolekcionierių, jo darbų yra įsigyjęs gausus ratas Lietuvos ir užsienio kolekcionierių. Menininkas taip pat jau ne vienerius metus bendradarbiauja su Danijos galerija, kur turi savo kūrybos gerbėjus lankančius jo parodas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Kiekvienais metais „Meno niša” organizuojamos menininko parodos susilaukia ir didelio išankstinio dėmesio. Mariaus Jonučio kūryba, jos taktiliškumas labai aktualus ir paliečia socialinės atskirties grupes, su kuriomis tiesiogiai, dalyvaudamas socialiniuose, edukaciniuose projektuose, daug dirba ir pats menininkas.
Jonučiui kūryba lygu gyvenimas, tai menininkas neatskiriantis gyvenimo nuo kūrimo proceso. Jo kuriamas pasaulis ne gyvenimo paralelė, o tarsi menininko alter ego.
Jonučio kūriniams būdingos ryškios spalvos, dekoratyvi forma, atpažįstami personažų tipažai, temų ir išraiškos priemonių kartojimas, kas sukuria išskirtinį ir atpažįstamą menininko braižą. O žiūrint į jo kūrinius gali skaityti istoriją metai iš metų, bendražmogiskos ir aktualios temos, kuria Jonučio kūrybos pasakojimą, nepriklausomai nuo medžiagos ar technikos, kurios dažniausiai trys: tapyba, grafika, skulptūra.
Marius Jonutis – tai ir modernus pasakotojas vaizdais, pasižymintis unikalia liaudiškos pasakos pajauta. Vizualizuodamas siužetą savita kūrybine maniera, jis subtiliai iškelia į paviršių archajinius pasakos simbolius, juos atkoduoja ir iš jų dėlioja fantazijų pasaulį. Jo kūryboje žmonės, mitiniai pasakos personažai, stebuklingi objektai iš tekstinių personažų virsta daugiaprasmėmis figūromis, įkūnijančiomis bendražmogiškas vertybes. Paprasta maniera sukurtas vaizdas darniai papildo „prasčiokišką“ pasakos tekstą.
Iliustruodamas knygas Marius Jonutis tęsia žymiausių Lietuvos grafikų tradicijas, užpildydamas savo piešiniu visą puslapio erdvę, ryškiomis spalvomis suteikdamas knygoms nepakartojamos teksto ir vaizdo skambesio. Dirbdamas skirtingomis technikomis pasiekia įstabių rezultatų.
Jonučio kūrybos būdingiausi bruožai: medžiagos išraiškingumas ir meistrystė, atpažįstamas savitas stilius, charakteringi personažai, nuotaika, emocija, atmosfera, istorija ir pasakojimas, Jonutis – tapytojas su grafišku mąstymu, Skulptorius su tapytojo mąstymu.
„Meno Niša“ 2020 metų pavasarį pristatė interviu su menininkais apie kūrybą ir kūrybinius procesus bei pristatė turus po jų darbines aplinkas. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba; rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė.
Interviu metu Marius Jonutis papasakojo, kaip karantinas veikia jo kūrybinę veiklą ir dalijasi su jo kūrybos gerbėjais nukeltos parodos „Medinė“ darbais. Interviu galite perskaityti čia.