„Metų pradžioje jau buvau susigalvojęs parodos pavadinimą „žaislai ir drožiau žaislus, bet tada prasidėjo karas, ir niekaip negalėjau nepaišyti karo“, taip apie savo naujausią gegužės 5 dieną galerijoje „Meno niša“ atidaromą parodą „Žaislai ir karas“ pasakojo menininkas Marius Jonutis. 

Žaislai ir karas“ – jau devynioliktoji M. Jonučio paroda šiemet 20-metį švenčiančioje galerijoje „Meno niša“. „Mariaus parodos – ilgametė, vasaros šilumą ir spalvas atnešanti tradicija. Menininkas su galerija bendradarbiauja nuo pat galerijos įkūrimo pradžios, kas kalba apie jo produktyvumą, tačiau kartu ir apie kūrybiškumą, kūrybinę energiją, nuoseklumą. M. Jonučiui kūryba lygu gyvenimas, tai menininkas, neatskiriantis gyvenimo nuo kūrimo proceso. Jo kuriamas pasaulis – ne gyvenimo paralelė, o tarsi menininko „alter ego, teigia galerijos vadovė Diana Stomienė. 

Kaip apie būsimą parodą pasakojo M. Jonutis, jis galvojo išeisiąs į pensiją, niekas nerūpės, darys žaislus. Nežaisti nuobodu, menininkas įsibėgėjo pjaustyti, montuoti, klijuoti, dažyti žaislus, turėjo daug planų ir idėjų, norėjo pavadinti parodą Žaislai“. 

Bet tada prasidėjo karas, purvinas, naikinantis, šėtoniškas rusų karas ir šventas didvyriškas ukrainiečių karas už teisę būti. Nebeturėjau teisės nieko su tuo nedaryti, ašarų neužtenka, reikia padėti, reikia būti kartu, kažkaip paveiksluose sutalpinti neviltį ir viltį, velnišką blogį ir žmogišką gerumą. Dabar jau visą gyvenimą liksiu dėkingas ir skolingas Ukrainos žmonėms. Jie kenčia už visus mus, kaip kažkada Jėzus, bet daugiau nei jis nepasiduoda ir kovoja. Pavadinsiu parodą „Žaislai ir karas“, sakė M. Jonutis. 

M. Jonutis baigė Vilniaus dailės akademiją, grafikos specialybę, surengė daugiau nei 50 parodų kartu su menininke N. Marčėnaite ir daugiau kaip 60 asmeninių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Menininkas daugiausia kuria skulptūras, dažytus medžio reljefus, tapybos, grafikos kūrinius bei iliustruoja knygas. M. Jonutis per 30 metų kūrybos laikotarpį sukūrė per 1 000 meno kūrinių, kurių dauguma rado savo žiūrovą ir naujus namus. Dėl temų aktualumo ir išraiškos paprastumo menininko kūryba įdomi labai plačiam sluoksniui meno mylėtojų ir kolekcionierių, jo darbų yra įsigijęs gausus ratas Lietuvos ir užsienio kolekcionierių. 

Marius Jonutis – tai ir modernus pasakotojas vaizdais, pasižymintis unikalia liaudiškos pasakos pajauta. Vizualizuodamas siužetą savita kūrybine maniera, jis subtiliai iškelia į paviršių archajinius pasakos simbolius, juos atkoduoja ir iš jų dėlioja fantazijų pasaulį. Jo kūryboje žmonės, mitiniai pasakos personažai, stebuklingi objektai iš tekstinių personažų virsta daugiaprasmėmis figūromis, įkūnijančiomis bendražmogiškas vertybes. 

M. Jonučio kūriniams būdingos ryškios spalvos, dekoratyvi forma, atpažįstami personažų tipažai, temų ir išraiškos priemonių kartojimas, kas sukuria išskirtinį menininko braižą. O žiūrėdamas į jo kūrinius gali skaityti istoriją metai iš metų, bendražmogiškos ir aktualios temos kuria Jonučio kūrybos pasakojimą, nepriklausomai nuo medžiagos ar technikos.

Mariaus Jonučio paroda Žaislai ir karas“ galerijoje „Meno niša“ veiks iki gegužės 27 dienos.
Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė. 

__________________

Marius Jonutis apie parodą Žaislai ir karas“:

Galvojau – išeisiu į pensiją, niekas neberūpės, darysiu žaislus,
bet į pensiją niekada neišeisiu ir visada kažkas rūpės, tad kodėl gi nedaryti žaislų dabar,
kad paveikslai judėtų, keistųsi, kad kažkas juose vyktų, kad būtų galima žaisti.
Žaisdamas pats, kviečiu žaisti ir paveikslų žiūrėtojus – žaidėjus,
nes nežaisti nuobodu.
Įsibėgėjau pjaustyti, montuoti, klijuoti, dažyti žaislus, turėjau daug planų ir idėjų.

Pavadinsiu parodą „Žaislai“,
bet tada prasidėjo karas,
purvinas, naikinantis, šėtoniškas rusų karas
ir šventas didvyriškas ukrainiečių karas už teisę būti.

Nebeturėjau teisės nieko su tuo nedaryti, ašarų neužtenka, reikia padėti, reikia būti kartu,
kažkaip paveiksluose sutalpinti neviltį ir viltį, velnišką blogį ir žmogišką gerumą.
dabar Dabar jau visą gyvenimą liksiu dėkingas ir skolingas Ukrainos žmonėms.
Jie kenčia už visus mus, kaip kažkada Jėzus, bet daugiau nei jis nepasiduoda ir kovoja.

Pavadinsiu parodą „Žaislai ir karas“.