Interviu autorė – Rasa Barčaitė
Lietuvoje įvedus karantiną, menininkui Mariui Jonučiui teko sulaužyti jau šešiolika metų besitęsusią tradiciją – galerijoje „Meno niša“ surengti pavasarinę darbų parodą. Pasak menininko, nors paroda ir nukelta, daugybės laiko apmąstymams neatsirado, darbai stumdosi vienas su kitu, prašosi būti padaromi.
Septynioliktąją Mariaus Jonučio parodą „Medinė“ galerijoje „Meno Niša“ teko nukelti ateičiai ir laukti, kol Lietuvoje baigsis karantinas. Nors darbai ant galerijos sienų jau buvo sukabinti, pakvietimai išsiųsti, M.Jonutis į susidariusią situaciją žvelgia optimistiškai. Kitaip turbūt ir negali, nes ypatingai spalvinga, dekoratyvi menininko kūryba skleidžia pozityvias emocijas, kviečia žiūrovą kartu žaisti mitologijos, sapnų ir mitų pasaulyje. Interviu metu kūrėjas papasakojo, kaip karantinas veikia jo kūrybinę veiklą ir dalijasi su jo kūrybos gerbėjais naujausiais nukeltos parodos „Medinė“ darbais.
Kaip išlikti kūrybišku, kai esate apribotas galimybėmis? Kokią įtaką karantinas turi kūrybai, jos plėtojimui? Ką šiuo metu kuriate savo studijoje?
Nejaučiu jokio galimybių ribojimo. Lentų ir dažų turiu, visa kita – galvoje. Jau 30 metų dirbu „iš namų“, tad pasikeitimo karantino metu jokio. Ligų ir mirties nebijau. Tarp studijos ir namų niekada nemačiau skirtumo – namai ten, kur mylimi žmonės ir darbai. Tiesa, paroda laiku neįvyko. Bet dėl to gavau galimybę padaryti tuos darbus, kurie buvo sugalvoti, bet nebūčiau spėjęs iki parodos, tai gal gerai… Dirbu gamtoje, izoliavęsis nuo pasaulio, vienkiemyje tarp dviejų ežerų ir vieno upelio, name, kurį pernai pradėjau statytis. Jame langų ir durų nėra, bet stogą spėjau, tai ant galvos nelyja.
Kaip vyksta kūrybinis procesas izoliacijos metu? Kaip atrodo jūsų, kaip menininko, diena?
Izoliacija, nepriklausomai nuo pandemijų ir karantinų, kūrybiniam procesui visada reikalinga. Negalėčiau dirbti minioje. Mano, kaip darbininko diena, maždaug tokia: atsikeliu kai jau šviesu ir dirbu; vakare, pirmą ar antrą valandą einu pamiegoti. Tarpuose kartais užkandu, kai jau pradeda viską skaudėti – užsigeriu „Ibuprofeną“ škotišku.
Šiuo metu turbūt mes visi turime daugybę laiko apmąstymams, ateities planų kūrimui. Kokios mintys sukasi jūsų galvoje? Ar ši pasaulinė pandemija pasuks jūsų kūrybą, jos turinį ar planus kita linkme?
Nepasuks. Netikiu blogais dalykais, dievu irgi, manau, viskas bus gerai, mylėsime ir džiaugsimės saule, vaivorykšte ir paukščių balsais. Daugybės laiko apmąstymams neatsirado, darbai stumdosi vienas su kitu, prašosi būti padaromi, bet kaip gi juos visus spėti? Ateities planai paprasti – baigti kada nors statyti namus ir toliau dirbti, galbūt komfortiškesnėmis sąlygomis.
Jūsų nuomone, kaip ši pandemija pakeis meno pasaulį?
Buvo tų gripų, ir nieko jie nepakeitė. Pasaulis gražus, toks ir liks. Pasauliai, kuriuos menininkai kuria, randasi iš vidaus, o ne išorės, kitu atveju tai publicistika.
Kuris jūsų darbas geriausiai atspindi dabartines nuotaikas?
Visi darbai atspindi mano nuotaikas kai darau darbus. Su gripu tai niekaip nesusiję. Tiesa, rytoj žadu pradėti vieną, gal kiek konjunktūrinį darbelį – prie šventųjų serijos, darysiu šventąją-daktarę. Na, visada gerbiau gydytojus, o dabar jiems labai nelengva, yra toks viduje jausmas, kad kažką turiu padaryti, padėkoti. Nes ligoninės, ne bažnyčios, mums dabar reikalingos.
—
Marius Jonutis baigė Vilniaus dailės akademiją, grafikos specialybę. Nuo 1989 dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. M. Jonutis surengė virš 50 parodų kartu su menininke N. Marčėnaite ir virš 60 personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Menininkas daugiausiai kuria tapybos, grafikos kūrinius, reljefinius paveikslus, skulptūras; yra parašęs ir iliustravęs knygas „Mėlyna Žalia“, „Kirminas paukštis. Tavo pirmoji knyga apie skraidymo meną“, „Slibinas Jurgis ir kitos istorijos“.
Visi, kurie domisi Mariaus Jonučio kūryba, jo naujausius darbus gali rasti ir įsigyti internetinėje platformoje „Artsy“ arba susisiekę su galerija „Meno Niša“. Taip pat sekite galerijos socialines „Facebook“ ir „Instagram“ paskyras, kuriose skelbsime naujienas dėl nukeltos Mariaus Jonučio parodos „Medinė“.