Rugsėjo 28 d., trečiadienį, 18 val., sostinės galerija „Meno niša“ visus kviečia į menininko Rimo Sakalausko parodos „Sūkurys“ atidarymą. Ne vieną apdovanojimą pelnęs videokūrėjas parodoje pristatys virtualiosios realybės instaliaciją ir videodarbą, kuriuos vienija viena tema – turbulencija. 

Pasakodamas apie parodos idėją, R. Sakalauskas prisimena, kaip prieš keletą metų, karantino metu, jis įsigijo galingą kompiuterį. Šis vis perkaisdavo, todėl menininkas nusipirko nemažai ventiliatorių. „Galvodavau, kaip ventiliatoriaus oro srautas veikia, kad atvėsintų kaistantį kompiuterį. Tuomet ir kilo idėja iš tų ventiliatorių kažką padaryti. Kreipiausi į elektroninių atliekų perdirbėjus „EMP Recycling“, kurie paskolino 216 kompiuterių ventiliatorių“, – kaip kilo parodos idėja, prisimena menininkas.

Parodoje „Sūkurys“ R. Sakalauskas sieks greta virtualiosios patirties pateikti „realią“ realybę ir žiūrėti, kiek šios dvi realybės yra panašios ir kuo skiriasi. Dviejų dalių parodoje lankytojų lauks kinetinė interaktyvi instaliacija, kurią bus galima patirti per virtualiosios realybės akinius, ir videokūrinys „Reversed“. Pastarojo garso takelio kompozitorius – Linas Rimša, atlikėjas – Kristupo kvintetas (kūrinys „4 Ten“).

Ši paroda taip pat yra savotiškas R. Sakalausko grįžimas prie savo šaknų, prisilietimas prie paauglystėje kurtų darbų. Menininko šviesaus atminimo tėtis Antanas Sakalauskas, Sausio 13-osios veteranas, gynęs Lietuvos laisvę Sausio 13-ąją ir sunkiai sužalotas priešo tankų, buvo radijo inžinierius. „Pamenu, mano pirmosios dar mokykloje kurtos animacijos atsirasdavo inspiruotos būtent iš tėčio rūsyje pririnktų ir kaupiamų radijo detalių. Ir dabar darau parodą iš panašių detalių – ventiliatorių“, – teigė menininkas. 

Išgarsėjęs kaip videomenininkas ir teatro dailininkas, besispecializuojantis multimedijos, 3D instaliacijos srityse, R. Sakalauskas teigia kiek pavargęs nuo darbo teatre ir šiuo metu daugiau dirba su kinu, filmams kuria specialiuosius efektus. Nors kūrėjas dirba su skirtingomis medijomis, jų turinys išliko toks pat – nejaukius, industrinius, mistiškus, išgalvotus vaizdinius menininkas įdeda į aplinką, kurioje svetimkūniai tampa realūs, o bauginantis vaizdas – itin patrauklus.

R. Sakalauskas baigė fotografijos ir medijos menų magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje, animacijos magistro studijas Karališkajame menų koledže Didžiojoje Britanijoje. Menininkas gali pasigirsti netrumpu laimėjimų sąrašu, kuriame – „Sidabrinės gervės“ ir „Auksinis scenos kryžiaus“ apdovanojimai, meno mugėje „ArtVilnius’13“ jo darbas buvo išrinktas kaip geriausia instaliacija, o „ArtVilnius’18“ jis buvo pripažintas geriausiu jaunuoju mugės menininku. R. Sakalauskas ilgą laiką intensyviai dirbo su garsiausiais Lietuvos ir užsienio teatro režisieriais. Galerija „Meno niša“ Rimo videodarbus jau pristatė ir tarptautinėse meno mugėse „Positions Berlin“, „Viennacontemporary“, „London’s Global Art Fair Art’16“, YIA Paryžiuje ir Briuselyje, „Kiev Art Week“ etc. Keletą R. Sakalausko videokūrinių yra įsigijęs MO muziejus.  

Skirtingos technologijos, įvairūs mechanizmai ir industrinės konstrukcijos – dažniausiai matomi elementai vaizdo menininko R. Sakalausko darbuose. Menininkas juvelyriškai valdo technologijas, neegzistuojančius ir fantastinius vaizdinius perkeldamas į atpažįstamą aplinką, meistriškai juos įtraukia į vaizdinį, kuriame neatsiejamas ir garsas, ritmas. 

Ketvirtoji solinė R. Sakalausko paroda „Sūkurys“ yra galerijos „Meno niša“ 20-mečio parodų programos dalis.

Paroda veiks nuo rugsėjo 28 iki spalio 21 d. 

Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė