Kas supa mus ir kas bus po mūsų? Birželio 2 dieną, 18 val., galerijoje Meno niša atidaroma Belgijoje gyvenančio Pauliaus Šliaupos ir švedo Finno Antono Örstrando paroda Žemės drama. Parodoje įkvėpti gamtos menininkai leidžiasi į šiuolaikinio žmogaus santykio su peizažu tyrimą. 

2020 metais studijuodamas Belgijoje, HISK rezidencijoje Gente, dalyvavau mėnesio trukmės mainų programoje su meno akademija Švedijoje, Malmėje. Ten, galerijų nakties renginyje, susipažinau su Antonu, po metų jo parodų erdvėje surengiau asmeninę parodą. Lankydamasis Antono studijoje pamačiau daug įdomių darbų, pradėjome diskutuoti apie peizažo tapybą ir taip kilo idėja kartu surengti parodą“, – teigė P. Šliaupa, džiaugdamasis, kad ši paroda tapo galerijos „Meno niša šiemet švenčiamo 20-mečio jubiliejaus parodų programos dalimi. 

Parodoje Žemės drama eksponuojami tapybos darbai, piešiniai ir videodarbai pristato dramatiškas, dažnai filmiškas vizualias struktūras, kylančias iš šiuolaikinio žmogaus santykio su peizažu ryšio. Kas supa mus ir kas bus po mūsų? Pasaulis keičiasi žmogui nesuvokiamais mastais ir galbūt jų neįmanoma paaiškinti mokslo teorijomis ir žodžiais? Žmogus, gamta, sintetinis ir organinis pasauliai, figūros, tirpstantys tekstai, gestai ir simboliai – pasikartojantys F.A. Örstrando ir P. Šliaupos darbų motyvai.

Menininkų darbuose matome atsikartojančius motyvus, tokius kaip dėmės, simboliai, šviesos, gaubiančios paslaptingas struktūras, kylančias iš peizažo vaizdinių. Šie nuolat kintantys mikropasauliai tampa įkvėpimo šaltiniais. Kokių vizualių žymių paliksime prieš iškeliaudami? Pasitelkdami skirtingus stilius ir priemones, parodoje Žemės dramamenininkai kuria subjektyvias pasaulio vizijas, kuriose persipina mitologija, antropologija, magija, kvantinė fizika, mokslinė fantastika ir pasąmonės žaidimai.

P. Šliaupa (g. 1990) baigė tapybos ir šiuolaikinės skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, Belgijoje studijavo Gento Karališkojoje menų akademijoje, kur baigė magistro medijos menų studijas, taip pat Gente baigė poakademinę rezidenciją HISK; stažavosi pas pasaulinio garso šiuolaikinę belgų menininkę skulptorę Berlinde de Bruyckere. P. Šliaupos kūriniai sėkmingai buvo pristatyti tarptautinėse meno mugėse Paryžiuje, Budapešte, Berlyne, Kelne. Jo kūrinių yra įsigiję privatūs kolekcionieriai Lietuvoje, Berlyne ir Paryžiuje.

Paulius, kilęs iš geologų šeimos, kasdien verždamasis į gamtą, tyrinėja natūralios ir dirbtinės aplinkos bei šviesų sąveiką, darančią įtaką kasdieniam mūsų gyvenimui. Nuo videoinstaliacijų ir eksperimentinių filmų kinui iki objektus primenančių paveikslų – dirbdamas su asociacijomis, jis kuria kelionę po įvairias erdves ir pojūčius.

Finnas Antonas Örstrandas (1981) gimė ir gyvena Švedijoje, Malmėje, baigė bakalauro ir magistro menų studijas Stokholmo Konstfack universitete. Jis kuria instaliacijas, filmus, fotografijas ir skulptūras, tačiau pastaruoju metu daugiausia tapo ir piešia. Jo paveikslai kupini drąsių ir ryškių formų, jie kelia klausimus apie mus supantį pasaulį. Jo darbams būdingas žaismingumas, kuris taip dažnai prarandamas kūrybinėse dvejonėse. 

Antono tapyba tiria nuolat kintančias vizualines teksto ir vaizdinio sistemas. Jis atskleidžia dualizmus, kurdamas poetiškus abstrakčius vaizdinius su užuominomis į konkrečias bendravimo ir informacines sistemas. Kūriniuose, kylančiuose iš jo antropologinio tyrimo metodo, dažnai siekiama atskleisti klasifikavimo ir prasmės ieškojimo procesą, kuris išlieka apgaubtas paslaptimi.

Pauliaus P. Šliaupos ir F. A. Örstrando paroda Žemės drama galerijoje Meno niša veiks iki birželio 23 dienos.

Parodos projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. 

vilnius logo