Galerijoje MENO NIŠA atidaroma Džinos Jasiūnienės tapybos paroda ABRAKADABRA

Džinos Jasiūnienės paroda „Abrakadabra”
2013 07 17 – 08 16

Rytietiška prabanga dvelkianti Džinos Jasiūnienės darbų serija žiūrovą nukelia į egzotišką patyrimą, į slaptingą pasakos pasaulį, kuriame egzistuoja skraidantys kilimai ir stebuklingos kurpaitės. Meistriškai suvaldytos audinių arabeskos, spalvų gausa suteikia barokiško gaivališkumo pojūtį, autorė nebijo dekoratyvumo. Ji prisiima pasakotojos vaidmenį, tad nenuostabu, kad įžengus į jos parodą tarsi išgirsti „o buvo taip…“

Kitaip nei tapyba ant lygaus audinio (pavyzdžiui šilko), ornamentuoto audinio panaudojimas suteikia papildomų galimybių arsenalą, reikia tik pasitelkti žaismingumą ir kūrybingumą. Vienur autorė įspraudžia stilizuoto augalo raštą į griežtai spalviškai suformuotą geometrinį motyvą („Mozaika“, „Raudona-raudona“). Kitur raštas išskaidomas netikėčiausiomis formomis, arba tampa papildomu prasmės nešėju – imituoja metalo rūdis („Kilimas II“). Bet kuriuo atveju organiška spalvų ir raštų dermė padeda pasiekti netikėčiausių rezultatų („Aladinas“).
Jungdama tapybos ir tekstilės technikas autorė eina keliu, reikalaujančiu daug apmąstymo ir kruopštumo. Metafizinis žaidimas prasmėmis atsiskleidžia autorei transformuojant medžiagą – pasirinktas niūrus juodai pilkas audinys (tinkamas tik laidotuvėms, juokauja Džina) kūrybinio proceso metu kardinaliai keičiamas paliekant tik faktūrą ir skaidant raštą pagal iš anksto apgalvotą piešinį. Išgaunamas magiškas, egzotiškas efektas jau nė iš tolo neprimena buvusios audinio paskirties.

Neatsitiktinai parodos pavadinimas „Abrakadabra“ žymi virsmą, pasikeitimą, magišką transformaciją. Virsmų čia esama net keliuose lygmenyse. Visų pirma, jau paminėtas technologinis – pirminės medžiagos keitimas spalvos pagalba. Po to yra pačiai menininkei labai svarbus iliuzinis virsmas, arba tai, kuo apibrėžiame stebuklą – kasdienybės perėjimas į fantastikos pasaulį.
Šiuo atveju menininkas „tarsi šių laikų magas ar burtininkas, gebantis transformuoti objektus, materializuoti idėjas, žongliruoti jausmais ir akimirksniu teleportuoti mus į fantazijų ir vaizduotės pasaulį“ – Džina Jasiūnienė. Taigi įdėmiai stebėkite mago rankas – tuoj įvyks stebuklas.

Justina Kučinskaitė