Emilija Škarnulytė „Afotija“

1-osios Vilniaus performanso meno bienalės įvadinis renginys

Bienalės vadovė: Diana Stomienė
Meno vadovė: Neringa Bumblienė

2023 m. sausio 23 d., 19:00 val.
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras
Bilietus į renginį galite įsigyti LNOBT puslapyje.

Švęsdama tikrąją Vilniaus 700 metų pirmojo paminėjimo sukakties dieną, 1-oji Vilniaus performanso meno bienalė pristato įžanginį renginį – menininkės Emilijos Škarnulytės naują kūrinį „Afotija“.

Šis įvietintas, vienintelį kartą atliekamas performansas pasklis po kitos moters kūrėjos – Elenos Nijolės Bučiūtės – suprojektuotą Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) pastatą. Veikiantis aktyviame santykyje su juo, kūrinys žiūrovus panardins į savitą prasmių ir pojūčių gelmę. 

Performansą sudaro specialiai sukurta garso ir apšvietimo choreografija, didelio formato videoprojekcijos ir gyvai atliekami pasirodymai. Jiems muziką rašo daugybę apdovanojimų pelniusi Pietų Kalifornijoje užaugusi lakotų kompozitorė Suzanne Kite kartu su Emilija Škarnulyte.

Kūrinio pavadinimas kilo iš termino „afotinė zona“ arba kitaip „tamsusis vandenynas“ – tai saulės spindulių nepasiekiama vandenynų giluma. 2022 m. vasarą E. Škarnulytės sukurtas videokūrinys tokiu pat pavadinimu buvo pirmą kartą pristatytas parodoje Venecijoje. Pasirodymui LNOBT sukurtas naujadaras šį terminą įasmenina, sujungdamas gamtos, dievybės, žmogaus ir gyvūno aspektus bei atverdamas terpę mišrioms esybės formoms tarpti.

Pasirodymą lydinti tema – nematomi pasauliai (vandens ir (pa)sąmonės gilumų), – tęsia menininkės nuosekliai plėtojamą interesų lauką ir tuo pačiu tampriai persikloja su pagrindine bienalės tema – miestu, į jį žvelgiant iš spekuliatyvios ateities perspektyvų ir vertinant akistatoje su dabartine klimato kaita bei kylančiu vandens lygiu.

Emilija Škarnulytė (g. Vilniuje, 1987 m.) – menininkė ir kino kūrėja. Kurdama filmus, įtraukias instaliacijas ir performansus, ji eksperimentuoja su videomedijos teikiamomis galimybėmis, balansuoja tarp dokumentalumo ir fikcijos. Videoformato ir siužetinėmis priemonėmis autorė nagrinėja „gilųjį laiką“ ir įvairius jo režimus – nuo geologinio ir kosminio iki ekologinio ir politinio.  

2019 m. E. Škarnulytė buvo apdovanota „Ateities kartos meno prizu“ (Future Generation Art Prize) ir atstovavo Lietuvai 22-ojoje Milano trienalėje. Pastaruoju metu menininkės personalinės parodos buvo surengtos tokiose institucijose kaip Radvilų rūmų dailės muziejus (2022 m.), Londono „Tate Modern“ (2021 m.), „Kunsthaus Pasquart“ Šveicarijoje (2021 m.), Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje (2021 m.) ir kt.

Jos filmai yra Prancūzijos nacionalinio meno ir kultūros centro „Pompidou“ ir „Kadist Art Foundation“ kolekcijose ir buvo pristatyti Modernaus meno muziejuje Niujorke, meno centre „Pompidou“ Paryžiuje, „Serpentine“ galerijoje Londone bei daugelyje kino festivalių, įskaitant Visions du ReelHOT DOCS ir Roterdamo, Busano bei Oberhauzeno kino festivalius.

Škarnulytė yra baigusi šiuolaikinio meno magistro studijas Trumsės meno akademijoje Norvegijoje, yra „Polar Film Lab“ (Norvegija) kolektyvo, dirbančio su 16 mm kino juostomis, įkūrėja. Ji taip pat yra menininkų dueto „New Mineral Collective“ narė.

—–

Vilniaus performanso meno bienalė yra tęstinis, šiuolaikiniam performanso menui skirtas renginys, organizuojamas šiemet dvidešimtmetį švenčiančios Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“. Jo vadovė – Diana Stomienė, o meno vadovė – Neringa Bumblienė. Festivalis vyks viešose ir pusiau viešose sostinės erdvėse 2023 m. Jis yra oficiali „Vilnius 700“ programos dalis.

Šį tarptautinį festivalį sudaro kuruota kviestinių menininkų programa, sudaryta Neringos Bumblienės, ir konkursinė programa, tarptautinės žiuri atrinkta iš atviro konkurso būdu atsiųstų paraiškų. 

Šio festivalio dėmesio centre yra miestas – Vilnius, tačiau ir miestas per se, kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kuria dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai bei vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja. Miestas kaip organizmas – gimstantis, klestintis, bet taip mirštantis arba numarinamas. Kaip dirbtinė, bet gyva struktūra. Joje galioja tam tikros taisyklės, numatytos tam tikros cirkuliavimo trajektorijos, kurias vienos gyvybės formos seka, o kitos susikuria naujas. Miestas kaip matomais ir nematomais siūlais tankiai sumegztas ir įvairiomis įtampomis įkrautas tinklas. Miestas kaip platforma ir scena.

Pagrindinė bienalės programa vyks 2023 m. liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d.

Organizatorius: Vilniaus miesto galerija „Meno niša“
Bienalės vadovė: Diana Stomienė
Meno vadovė: Neringa Bumblienė
Komunikacijos vadovė: Rasa Barčaitė
Bienalės dizainas: Nerijus Rimkus
Prodiuserė: Ieva Tarejeva
Kompozitorės: Suzanne Kite, Emilija Škarnulytė
Garso režisierius: Vytis Puronas
Vaizdo montažas: Vytautas Tinteris
Garsas: Jokūbas Čižikas
Lazeriai: Evaldas Lapėnas
Tekstai: Neringa Bumblienė
Tekstų vertimas: Alexandra Bondarev
Redagavimas: Alexandra Bondarev, Gemma Lloyd
Garsas: Nepriklausomi Garso Režisieriai
Šviesų dailininkas: Eugenijus Sabaliauskas
Arfininkės: Elsė Saldžiūnaitė ir Žiedė Bružaitė
Kostiumų dizaineris: Deividas Katkus
Performeriai: Edvinas Grinkevičius/Querelle, Julius Jančauskas, M. Kartan/Umiko, King A, Miss Plastica

 

Dėkojame meno fondui „Fondazione In Between Art Film“, Ericui Cordesui ir institutui „Schmidt Ocean Institute“ 

Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos Kultūros taryba

Projekte dalyvauja Vilniaus universiteto (VU) chorai „Virgo“, „Gaudeamus“ ir „Pro Musica“ (meno vadovė Rasa Gelgotienė)

Partneris VU Kultūros centras