BREATHE  IN  THE  AIR

AUDROS VAU FOTOGRAFIJOS IR SKULPTŪROS
RIMO SAKALAUSKO PROJEKCIJOS IR KADRAI
VIETA: Klotzshows gallery, Briuselis, Belgija

Parodos kuratoriai:
Robert Klotz, Klotzshows gallery
Sonata Baliuckaitė, Vilniaus miesto galerija Meno niša

Kvėpavimas dažniausiai yra nepakankamai įvertinamas. Kasdieniame gyvenime į šį gyvybiškai svarbų refleksą nekreipiame dėmesio. Tik tam tikromis akimirkomis staiga suvokiame, ką reiškia įkvėpti ir iškvėpti. Sportuodami ir užsiimdami joga netgi mokomės, kaip kvėpuoti teisingai. Sukrečiančios akimirkos mums gali užgniaužti kvapą. Nenuostabu, kad šios parodos pavadinimas pasiskolintas iš lemtingosios 1973 m. Pink Floyd dainos „Dark Side of the Moon“. Šiame koncepciniame albume nagrinėjami įvairūs žmogaus gyvenimo aspektai, pradedant nuo širdies plakimo, vėliau pereinant prie kūrinio „Breathe“, primenančio, kaip svarbu gyventi savo gyvenimą.

Ši duetinė paroda, kurioje pristatomi dviejų žymiausių Lietuvos multimedijos menininkų darbai, atskleidžia aštrų ir šiuolaikišką požiūrį į šią temą. Audra Vau ir Rimas Sakalauskas, pasitelkdami tokias skirtingas medijas kaip video, virtualioji realybė, skaitmeninis koliažas ir asambliažas, nukelia mus į kelionę „vidun“, kur viskas yra ne taip, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, apversdami tvarką, sujaukdami išankstines nuostatas.

Audros Vau intriguojančios didelės apimties fotografijos buvo darytos pilnaties metu, naudojant ilgą išlaikymą. Kai kurios iš jų fotografuotos jos pačios sode Lietuvoje, kitos – Kretoje. Ši naujausių darbų serija pavadinta „Sulaikytas kvėpavimas“, ką autorė gali suprasti kaip asmeninį požiūrį į gyvenimą, kaip mažą gestą, padedantį susitelkti į kiekvienos dienos iššūkius. Kartu jį galima taikyti ir bendresne prasme – jos gimtosios šalies situacijai, kuri ilgą laiką patyrė didelį politinį spaudimą, todėl žmonės įprato „sulaikyti kvėpavimą“.  

Rimo Sakalausko video kūrinyje „Reversed“, rodomame dideliame ekrane su originaliu žinomo lietuvių kompozitoriaus Lino Rimšos garso takeliu, ir su juo susijusiuose kadruose bei projekcijoje puikiai užfiksuotas galingas pučiamųjų orkestro kvėpavimas, nors ir keistomis aplinkybėmis, kur instrumentai groja patys bei įkvepia, o ne iškvepia muziką. Išlaikydami natūralią eleganciją, blizgantys sidabriniai ir auksiniai trimitai staiga ima priminti masyvius praeities dyzelinius variklius. Per šią prizmę pasaulis atrodo apverstas aukštyn kojomis, veikiamas didelio spaudimo, nors ir labai estetiškai.  

—-

Audra Vau gimė 1970 m., mokėsi nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje. Ji yra dalyvavusi ne vienoje parodoje, pavyzdžiui, Vilniaus šiuolaikinio meno centre, Christine König galerijoje ir Max Lust galerijoje Vienoje. Audra taip pat dalyvavo 2015 m. Venecijos bienalėje vykusioje parodoje „Edge of Chaos“ kartu su Gianluca Malgeri (Italija), LaToya Frazier (JAV) ir Egle Rake (Lietuva), kurią kuravo Vita Zaman ir Nicola Vassell. 

Rimas Sakalauskas gimė 1985 m. ir yra vienas žymiausių Lietuvos multimedijos menininkų. Jis studijavo fotografiją ir medijų meną Vilniaus dailės akademijoje ir Karališkajame menų koledže Londone. Jo video darbai sulaukė didelio pripažinimo tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu, be to, buvo rodyti meno mugėse „Vienna Contemporary“, „Positions Berlin“, „Art Market Budapest“, „Art Moscow“, „ArtVilnius“ ir kt. Jie buvo rodomi teatruose ir koncertuose Europoje ir Azijoje, už juos Rimas yra gavęs ne vieną medijų meno apdovanojimą.

Bendradarbiaudama su Vilniaus miesto galerija „Meno niša“, Klotzshows gallery labai džiaugiasi galėdama pirmą kartą Briuselyje pristatyti abu menininkus, kurie atspindi gyvybingą Baltijos šalių multimedijos meno lauką.

Teksto autorius: Robert Klotz, Klotzshows gallery

 

Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė

vilnius logo