Rugpjūčio 19 dieną, penktadienį, 17 val., galerijoje „Meno niša“ atidaroma vieno ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos menininkų Jurgio Tarabildos paroda „The Sun Entering the Room“  iš video ir šviesos instaliacijų, objektų bei fotografijų susidedanti efemeriška kasdienių įvykių kolekcija. 

„Šviesos jungiklis (kurio patalpoje nėra) junginėjamas norint ne tik apšviesti erdvę, bet ir įsitikinti, ar nesapnuojame,“ – taip apie penktąją personalinę J. Tarabildos parodą „The Sun Entering the Room“ rašo jos kuratorius Vytenis Burokas. 

Pasak V. Buroko, parodos kūriniai, nors ir savarankiški, jungiasi į platesnį parodos naratyvą. „Atmosferinį parodos garso takelį kuria neono šviesos objektai, tarsi filmo titruose nusakantys garsinį foną, nors patys savaime ir yra nebylūs – jų pagalba pasidarome atidesni aplinkos garsams. Garsinės nuorodos gali sutapti su žiūrovo išgyvenama patirtimi arba su ja kontrastuoti. Galiausiai, paroda pripildyta Jurgio kūryboje itin dažnai sutinkamos ryškiai mėlynos, menančios debesų fiksavimą dangaus fone – šiame iškylantys kūriniai perleidžiami mūsų vaizduotei; bandyti juos patirti asmeniškai ir lyg debesyse atpažinti juose „veidus“ – pasakoja kuratorius.

J.Tarabildos kūryba nuolat kinta, joje naudojamos skirtingos kūrybos technikos. Paskutinėse parodose daugiausiai dėmesio skyręs tapybos darbams, šįkart menininkas pristato šviesos ir videoinstaliacijas, objektus, fotografiją. 

Kaip teigia pats Jurgis, parodoje pristatomi kūriniai apima ne vienų metų kūrybą. Pavyzdžiui, viena iš videoinstaliacijų buvo sukurta dar 2013 m., tad tarsi žymi pačias menininko kūrybos ištakas, šiandien galimai netikėtas tiek jam pačiam, tiek daugeliui mačiusių paskutiniuosius jo tapybos darbus, kuriuose neabejotinai galima atrasti atmosferiškumo, iliuzijos jausmo. 

„Šią parodą apibūdinčiau kaip efemerišką kasdienių įvykių kolekciją. Su minimaliu prisilietimu noriu sukurti atotrūkį nuo tariamos tikrovės, kurioje nebandoma paaiškinti paslėptų daiktų ar įvykių reikšmių, prailginti ir taip kvestionuoti mūsų suvokimo trukmę bei įpročius,“ – apie parodą pasakoja J. Tarabilda. 

Jurgis Tarabilda – Vilniaus dailės akademijos skulptūros katedros absolventas, savo kūrybą pristatantis tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Menininko kūrybiniame aprašyme nemažai laimėjimų: 2017 m. konkurse „Jaunojo tapytojo prizas“ Jurgio Tarabildos kūrinys buvo įvertintas publikos prizu, o 2020 m. kūrėjas žiūrovų buvo išrinktas geriausiu menininku meno mugėje „ArtVilnius’20“. Penktąją personalinę parodą šiemet pristatantis Jurgis dirba su įvairiais meniniais projektais, yra sulaukęs tarptautinio pripažinimo. 2021 m. jo paroda buvo surengta Rygoje, galerijoje „LOOK!“.

J. Tarabildos kūrinių yra įsigijęs MO muziejus ir privatūs kolekcininkai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, JAV, Estijos bei Jungtinės Karalystės. Menininko kūryba buvo sėkmingai pristatyta ir šiuolaikinėse meno mugėse „Positions Berlin“ bei „ArtVilnius“. Šį rugsėjį J. Tarabildos darbus galerija „Meno niša“ pirmą kartą pristatys meno mugėje „viennacontemporary“ Vienoje, Austrijoje.

Penktoji personalinė J. Tarabildos paroda rengiama kaip galerijos „Meno niša“ 20-mečio parodų programos dalis. 

Parodos kuratorius Vytenis Burokas: 

Parodoje „The Sun Entering the Room“ Jurgis Tarabilda pristato atmosferiškumo persmelktus kūrinius. Eksponuojami darbai, nors ir savarankiški, jungiasi į platesnį parodos naratyvą. Iš pirmo žvilgsnio kūriniais užfiksuotos kasdieniškos situacijos ir objektai – žmonijai per amžius būdingas dangaus reiškinių stebėjimas, namų saugumui užtikrinti naudojamos durų grandinėlės, šviesos jungiklį junginėjanti ranka, – tačiau kūrinių selekcijoje slypi ir šis tas sapniško ar virtualaus – įsileidžiama abejonė, dokumentalus ar skaitmeniniu būdu sugeneruotas vaizdas, suponuojama prabėgusio laiko ir dabarties momento įtampa. Šviesos jungiklis (kurio patalpoje nėra) junginėjamas norint ne tik apšviesti erdvę, bet ir įsitikinti, ar nesapnuojame. Po galeriją strykinėjantis saulės zuikutis yra ir praeities artefaktas (užfiksuotas operatoriaus), ir dabarties momentu prieš mus lakstanti projekcija, žaidžianti su iš gatvės į galerijos erdves atkeliaujančiais atspindžiais – čia susiduria iš skirtingo laiko atklydę vaizdiniai. Tokiu būdu kasdienybės prisotinti darbai tampa sukeistintais – atpažįstamais, tačiau su abejonės likučiu. Atmosferinį parodos garso takelį kuria neono šviesos objektai, tarsi filmo titruose nusakantys garsinį foną, nors patys savaime ir yra nebylūs – jų pagalba pasidarome atidesni aplinkos garsams. Garsinės nuorodos gali sutapti su žiūrovo išgyvenama patirtimi arba su ja kontrastuoti. Galiausiai, paroda pripildyta Jurgio kūryboje itin dažnai sutinkamos ryškiai mėlynos, menančios debesų fiksavimą dangaus fone – šiame iškylantys kūriniai perleidžiami mūsų vaizduotei; bandyti juos patirti asmeniškai ir lyg debesyse atpažinti juose „veidus“.

 

Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė
Grafinis dizainas – Marek Voida

Lietuvos Kulturos taryba logo       


 

Kviečiame jus į virtualų parodos  „The Sun Entering the Room“  3D turą galerijoje „Meno Niša“: 


2022 metais galerija „Meno Niša“ švenčia 20-ies metų jubiejų, kurio proga rengiami reportažai apie šių metų parodas.
Jūsų dėmesiui – interviu su menininku Jurgiu Tarabilda: