Galerija „Meno niša“ nuo spalio 27 dienos visus kviečia į dvigubą emalio meno šventę. Vienu metu galerijoje vyksta IX tarptautinė Vilniaus emalio meno bienalė „Vilnius 2022“ ir menininkės Marytės Dominaitės personalinė emalio meno paroda.
Kas dvejus metus vykstanti tarptautinė Vilniaus emalio meno bienalė „Vilnius 2022“ – vienintelis profesionaliajam emalio menui skirtas renginys Baltijos šalyse. Galerija „Meno niša“ emalio bienalę organizuoja jau šešiolika metų, per kuriuos Vilnius tapo ryškiu emalio meno centru, atpažįstamu ir žinomu tarp Rytų ir Vakarų Europos sostinių, emalio meno profesionalų ir gerbėjų. Prasidėjusi 2005 metais, bienalė atlaikė ekonomikos krizes ir pandemiją, keitėsi dalyvių skaičius ir šalių geografija, bet emalis išliko. Tarptautinė emalio bienalė garsina Vilniaus miestą ir Auksakalių cechą, kuris praėjusiais metais minėjo 525 metų įkūrimo metines.
Bienalės kuratorės – jos steigėja ir juvelyrė M. Dominaitė (Gurevičienė), sukaupusi didžiulės patirties emalio meno srityje, vedanti metalo meno edukacijas, ir dr. Jurgita Ludavičienė – kuratorė, menotyrininkė, daugiau nei 20 metų rašanti apie šiuolaikinę juvelyriką ir kuruojanti lietuvių juvelyrikos parodas Lietuvoje ir užsienyje.
XI tarptautinė Vilniaus emalio bienalė šįkart turi pagrindinę temą „Impresija“. Emalio technika kuriantys menininkai prisimena stipriausią gyvenime patirtą įspūdį, grįžta į praeitį ir perkelia savo impresiją į meno kūrinius. Impresija – tai kūrinys, paremtas įspūdžiu ar nuotaika, teigia bienalės kuratorė, juvelyrė M. Dominaitė. Bienalėje dalyvauja 29 autoriai iš 8 šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Sakartvelo, Ukrainos, Vokietijos, Izraelio, Venesuelos, pristatantys net 74 kūrinius. 2023 metų sausio mėnesį IX tarptautinės emalio meno bienalės kūriniai keliaus į Panevėžio miesto dailės galeriją.
________________
dr. Jurgita Ludavičienė apie emalio bienalę:
Emalio impresija
Emalio technika – senesnė už krikščionybę; išlikusi amžiams bėgant, palikusi pėdsaką istorijoje, žavėjusi pasaulio galinguosius, ji neišnyksta ir šiuolaikiniame pasaulyje. Tačiau emalio kūrinius pamatyti galime nedažnai: šiai technikai reikia susikaupimo, gebėjimo improvizuoti ir išmanymo. Tačiau Vilnius ypač privilegijuotas: čia juvelyrinis emalis sužiba kas du metus rengiamoje emalio bienalėje – didžiausiame profesionaliame šiai juvelyrikos sričiai skirtame renginyje. Prasidėjusi 2005 m., bienalė pergyveno ekonomines krizes ir pandemiją, keitėsi dalyvių skaičius ir šalių geografija, bet emalis išliko. Šiemet Tarptautinė Vilniaus emalio meno bienalė galerijoje “Meno niša” rengiama jau devintąjį kartą.
XI tarptautinė Vilniaus emalio bienalė šįkart turi pagrindinę temą “Impresija”. Šiemet emalio technika kuriantys menininkai prisimena stipriausią gyvenime patirtą įspūdį, grįžta į praeitį ir perkelia savo impresiją į meno kūrinius. Impresija – tai kūrinys, paremtas įspūdžiu ar nuotaika, teigia bienalės kuratorė, juvelyrė Marytė Dominaitė. Bienalėje dalyvauja 29 autoriai iš 8 šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Sakartvelo, Ukrainos, Vokietijos, Izraelio, Venesuelos, pristatantys net 74 kūrinius. XI tarptautinėje emalio bienalėje žiūrovai galės pamatyti įvairius emalio naudojimo būdus: subtilų pertvarinį emalį, įžūlų pramoninį emalį, palyginti įvairių šalių menininkų kūrybos manierą ir pažiūrėti, kokie gi yra giliausi jų gyvenimo įspūdžiai.
Čia emalis derinamas su medžiu, gintaru, brangiaisiais akmenimis, video ar lakštiniu auksu. Jis persikelia ant varinių indų ir knygų viršelių, netikėtai tampa tapybos darbu ar erdvine skulptūra, akina spalvomis ir vilioja technikos subtilumu. Ikonos, akiniai, skulptūrėlės, plaketės, segės, objektai pasakoja apie menininkų vizijas ir perteikia prisiminimus. Kūriniai, pristatomi devintojoje bienalėje, akivaizdžiai demonstruoja, jog šiai technikai išties nėra ribų.
Vilniaus emalio meno bienalė „Vilnius 2022“ ir M. Dominaitės paroda „Pažintis. Emalio menas“ galerijoje „Meno niša“ veiks iki lapkričio 18 dienos.
Vilniaus emalio meno bienalės organizatorius – VšĮ Auksakalių gildija, kuri yra Vilniaus dailiųjų amatų ir mugių programos dalyvė.
Bienalę finansuoja ir galerijos „Meno niša“ rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė.