Piešiniai, sukurti praleidus kurį laiką ligoninės palatoje, stacionare, pandemijos metu. Inspiruoti realių įvykių ir žmonių. Gruodžio 1 dieną, 18 val., sostinės galerija „Meno niša“ kviečia į Nacionalinės premijos laureato Gintaro Makarevičiaus piešinių parodos Plastmasinė varna atidarymą. 

Kaip teigia G. Makarevičius, aliejinės pastelės technika teikia galimybę priartėti prie tapybos aliejiniais dažais ir dėl plastinių savo savybių padeda perteikti intensyvius psichofizinius patyrimus taktiliškai. Piešinio formatas nėra toks gremėzdiškas kaip kitos technikos, tapant ant drobės ar kitų paviršių. Svarbi spontaniška piešimo pradžia, todėl nedaug pasiruošimo reikalaujantis piešimo kūrybos procesas yra ir patogus, ir produktyvus“, apie savo būsimą parodą pasakojo menininkas. 

Pasak menininko, ligoninės palatoje, stacionare, pandemijos metu sukurti piešiniai yra inspiruoti realių įvykių ir žmonių. Dėl intensyvios aplinkos poveikio pažadino ir kažkada išgyventų patyrimų refleksijas, o kartu su jam įprasta piešimo raiška suplakė į kartais fantasmagoriškus motyvus. 

Viena svarbesnių tokio pobūdžio piešinių atsiradimo, sukūrimo priežasčių yra terapija. Piešdamas iškraunu dabartyje patiriamą nežinios baimę dėl ateities ir, tikriausiai galima sakyti, sublimuoju tokiu būdu etiškumą nepiešti karo, kuriame tiesiogiai nedalyvauju“, pasakojo menininkas. Parodos Plastmasinė varnakuratorius – Dainius Liškevičius, konsultantas – Linas Jablonskis.  

„Mums didelė garbė reprezentuoti G. Makarevičiaus tapybinę, ant popieriaus nugulančią kūrybos pusę. Antrosios menininko parodos galerijoje laukėme net ketverius metus. Šiemet „Meno niša“ švenčia 20 metų gimtadienį, kurį galerijos erdvėse užbaigsime su šia puikia Nacionalinės premijos laureato personaline paroda“, teigė galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė, visus pakviesdama apsilankyti parodoje.

 

—-

Gintaras Makarevičius – dailininkas, scenografas, videomenininkas, dokumentinio kino kūrėjas. Pradžioje studijavo architektūrą, bet susidomėjęs tapyba, tęsė studijas Vilniaus dailės akademijoje Tapybos katedroje (1988–1994). XX a. dešimtajame dešimtmetyje, kaip ir daugelis jo kartos dailininkų, iškeitė teptuką į vaizdo kamerą (nors piešimo ir tapybos neapleido iki šiol) ir meno lauke debiutavo kaip šiuolaikinių medijų menininkas – instaliacijų, objektų ir dokumentinių filmų kūrėjas, tapo vienu pirmųjų 1997 m. įkurtos Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narių. Nuo 1995 m. dėsto VDA. 

Gintaras Makarevičius yra dalyvavęs daugelyje prestižinių tarptautinių šiuolaikinio meno parodų, tokių kaip šiuolaikinio meno bienalė „Manifesta 4“ Vokietijoje (2002), ar tarptautinis filmų festivalis „La Rochelle“ Prancūzijoje (2005). 2008-aisiais menininkas buvo įvertintas vienu svarbiausių šiuolaikinio kino kūrėjams skiriamų apdovanojimų – už dokumentinį filmą „Žiemos paralelės“ jam įteiktas Lugano (Šveicarija) kino festivalio pagrindinis prizas. Jo kūrinių yra įsigiję šiuolaikinio meno muziejus KIASMA Suomijoje, MO muziejus bei privatūs kolekcininkai, o ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu sukurtą medinių objektų seriją „Plaukai I,II,III, IV“ galima pamatyti nuolatinėje Nacionalinės dailės galerijos ekspozicijoje.

Gintaro Makarevičiaus meninė veikla apima ir scenografiją. Pradėjęs savo veiklą teatre 1997 m., dabar jis – vienas ryškiausių Lietuvos scenografų, kuriančių scenovaizdžius Lietuvos ir užsienio teatruose. Kuriant dramos ir muzikinio teatro spektaklius jis bendradarbiauja su žymiausiais Lietuvos ir užsienio režisieriais, tarp jų su Oskaru Koršunovu, Gintaru Varnu, Jonu Vaitkumi, Algirdu Latėnu, Éricu Lacascade’u, László Bagossy, Kęstučiu Jakštu, Jonu Jurašu ir kitais. Kaip scenografas G. Makarevičius buvo apdovanotas trimis Auksiniais scenos kryžiais. 2017 m. menininkas buvo įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. 

Tapybos lauke menininkas ryškiau prisistatė 2016 m., kai VDA parodų salėse „Titanikas“ atidarė parodą „Pasidavimas“. 2018 m. jo piešiniai buvo pristatyti meno mugės „ArtVilnius’18“ projektų zonoje, tais pačiais metais galerijoje „Meno niša“ atidaryta ir jo asmeninė tapybos darbų paroda „Laiko gaudyklė“ . 

 

G. Makarevičiaus piešinių paroda „Plastmasinė varna“ veiks nuo gruodžio 1 iki sausio 27 d.

Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė

 


Kviečiame jus į virtualų parodos  „Plastmasinė varna“  3D turą galerijoje „Meno Niša“: