Šiemet Vilniaus galerija „Meno niša“ švenčia 20-ies metų gimtadienį. Visus metus trukusią šventinę parodų programą vainikuoja nuo gruodžio 10 d. VDA parodų salėse „Titanikas“ vyksianti tarptautinė 20-ies menininkų paroda „XX“.

J. Basanavičiaus gatvės pradžioje esanti Vilniaus galerija „Meno niša“ įkurta 2002 metais. Galerijos įkūrėjos – „Meno niša“ vadovė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė ir meno mugės „ArtVilnius“ vadovė Diana Stomienė ir garsi metalo menininkė Marytė Dominaitė-Gurevičienė. Ilgametė galerijos kuratorė – menotyrininkė Sonata Baliuckaitė. 

Per 20 metų suorganizuota šimtai parodų Lietuvoje ir užsienyje, tarp kurių pristatyti Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai ir galerijos atrasti jauni talentingi Lietuvos ir užsienio kūrėjai bei jų projektai. Galerija yra viena iš keleto Lietuvos galerijų, aktyviai dalyvaujančių ir savo menininkus pristatančių tarptautinėse meno mugėse Vokietijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Lietuvoje etc). 2023 metais startuoja naujausias galerijos „Meno niša“ projektas „Vilniaus performanso meno bienalė“, tai vienas iš 7 projektų laureatų, kurie laimėjo Vilniaus miesto savivaldybės ir „GO Vilnius“ paskelbtą konkursą, skirtą Vilniaus 700 metų jubiliejui. 

„Galerija per ilgą savo veiklos kelią išsigrynino turinį, atnaujino meno programą, žengė į tarptautinę meno rinką. Esame labai dėkingi visiems, kurie prisidėjo ir padėjo mums augti kartu kuriant galerijos veidą, tai ilgas galerijos turinio paieškos kelias, todėl mums labai svarbu pakviesti galerijos menininkus, kuratorius, menotyrininkus, rėmėjus, draugus ir padėkoti už 20 metų kartu“, – teigė galerijos vadovė D. Stomienė. 

Pasak galerijos vadovės, VDA parodų salės „Titanikas“ jubiliejinei parodai pasirinktos ne tik dėl erdvių, nes kamerinėje „Meno nišos“ aplinkoje šis gausus menininkų būrys nebeišsitektų. „Vilniaus dailės akademijoje studijavo galerijos pristatomi menininkai ir pati „Meno nišos“ komanda, todėl sugrįžimas į akademijos erdves emociškai svarbus kiekvienam parodos dalyviui bei galerijos nariui“, – pabrėžė „Meno nišos“ vadovė D. Stomienė. 

Gimtadienio proga parodos „XX“ kuratorė S. Baliuckaitė simboliškai pakvietė 20 galerijoje „Meno niša“ parodas rengusių menininkų iš Lietuvos ir užsienio, tarp kurių ir tie, kurie dalyvavo pačioje pirmojoje „Meno nišos“ parodoje „Auksinis menas“ 2002 m., ir tie, kurie surengė pirmąsias personalines parodas. 

Paroda „XX“ susideda iš dviejų dalių: vieni menininkai reflektuoja į pirmosios parodos temą „Auksinis menas“, diskutuoja apie meno vertę, apie menininko vertinimo kategorijas ir apie tai, kas menininkams vertinga kūryboje, kas juos įkvepia ir ką jie transliuoja per savo kūrybą. Kitų menininkų kūrinius atrinkome siekdami pristatyti patį kūrėją, tai, ką jis kūrė per galerijos 20 metų istoriją ir dabar.

„Parodoje „XX“ susitiks įvairių kartų ir įvairių sričių menininkai: tapytojai, skulptoriai, tarpdisciplininio meno kūrėjai. Kiekvienas menininkas, jų kūryba, parodų atidarymai kūrė „Meno nišos“ veidą, būtent menininkai ir yra galerijos vizitinė kortelė, identitetas, kurį formavo ryškūs, ambicingi ir perspektyvūs kūrėjai. Paroda „XX“ bus įvairi, kaip ir galerijos 20 metų istorija“, – teigė kuratorė S. Baliuckaitė. 

Parodoje naujausius, daugumos specialiai parodai sukurtus kūrinius pristatys: Nacionalinės premijos laureatai Rūta Katiliūtė, Vladimir Tarasov ir Gintaras Makarevičius, viena iš galerijos įkūrėjų Marytė Dominaitė, tapytojai Jolanta Kyzikaitė, Algirdas ir Remigijus Gataveckai, Monika Plentauskaitė, Andris Vītoliņš (Latvija), Maarit Murka (Estija), Konstantinas Gaitanži, Gustas Jagminas, videomeną ir instaliacijas pristatys Rimas Sakalauskas, Paulius Šliaupa, Tessa Langveld (Olandija), Siebe Thijs (Belgija) Jurgis Tarabilda, Linas Blažiūnas, Marius Jonutis, Kęstutis Svirnelis, skulptūras rodys Matas Janušonis, Mykolas Sauka, performansą – Monika Dirsytė. 

 
Parodos kuratorė – Sonata Baliuckaitė
Architektūra – „ Very good Architecture Company“
Grafinis dizainas – Marek Voida
 
Paroda „XX” VDA parodų salėse „Titanikas“ (Maironio g.3, Vilnius) vyks iki sausio 14 dienos.  Parodos darbo laikas: antradieniais–šeštadieniais nuo 12 iki 18 val.
 
Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė