Galerija „Meno niša“ šiemet švenčia 20 metų jubiliejų, kurio programą pradeda su ypatinga paroda. Nuo vasario 3 dienos per dvi vietas, Vilniaus rotušėje ir galerijoje „Meno niša“, atidaroma garsaus latvių menininko Andris Vītoliņš paroda „Mums reikia šanso atgimti“ (“We need a chance to be reborn”). 

„Tai jau antroji asmeninė Andris Vītoliņš paroda galerijoje „Meno niša“. Pirmoji įvyko 2019 metais ir toliau sėkmingai tęsiame šį tarptautinį bendradarbiavimą su šiuo garsiu latviu menininku“, – apie parodą teigė galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė, pasidžiaugdama, kad galerijos 20 metų jubiliejaus parodų programa prasidės būtent su šia A. Vitolinio paroda. 

Latvijos dailės akademijos profesorius ir prorektorius Andris Vītoliņš (liet. Andris Vitolinis) nuo 1996 metų aktyviai dalyvauja parodose tiek Latvijoje, Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse – Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Austrijoje. 2004 metais A. Vitolinis pelnė kasmetį žurnalo „Latvijas Architektūra“ apdovanojimą už geriausią debiutą. Andris Vītoliņš jau seniai domisi pramonės tema: mašinos, įvairios transporto priemonės, mechanizmai, gamyklos ir jų dalys – vamzdžiai, sraigtai, čiaupai, jungtys. 

Menininko darbai įtraukti į tokias kolekcijas kaip „HangART-7“, „Red Bull Collection“, „Schlossberghotel“, Baku šiuolaikinio meno muziejus, „Swedbank“ šiuolaikinio meno kolekcija, Latvijos nacionalinis meno muziejus, Matti Milius meno kolekcija, „DnB Nord Bank“, „Signet“ bankų kolekcijos etc.  Andris Vītoliņš Lietuvos meno lankytojams taip pat yra pažįstamas ir iš tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“, kurioje dalyvavo ir kaip menininkas, ir kaip geriausių dalyvių rinkimo tarptautinės komisijos pirmininkas.

 Parodoje „Mums reikia šanso atgimti“ daugiausia dėmesio skiriama į kritines situacijas patekusio žmogaus gebėjimui pamatyti ateities viziją. Menininko kūryba sujungia pasitikėjimą idėja, mintimi ir „atgimimu“ fizinėje erdvėje. Būtent daiktais ir objektais virtusioms idėjoms suteikiama galimybė atgimti ir atsinaujinti paveiksluose. 

„Savo darbuose stengiuosi užfiksuoti gyvą pasaulio tėkmę. Viena vertus, paveiksluose gyvena žmogaus sukurtos, palyginti stabilios struktūros, kita vertus, jaučiamas ir neracionalus pasaulis, kuris apima toli už žemiškos, akivaizdžios aplinkos ribų. Pastebėjau, kad mūsų susidūrimai su daugeliu dalykų ir reiškinių yra tarsi blyksniai – iš pradžių mintis ar procesas yra aktyvus, bet akimirksniu jis nublanksta ir išnyksta. Tuo metu mūsų fizinė padėtis yra labai svarbi – ar esame procesų centre, ar periferijoje“, – apie parodos „Mums reikia šanso atgimti“ meninį teiginį kalba parodos autorius Andris Vītoliņš

Parodos rėmėjas – „Signet“ bankas, jau seniai įvairinantis tiek užsienio, tiek Latvijos vidaus meno erdvę, kuriantis privačią banko meno kolekciją, kurioje šiuo metu yra daugiau nei 40 įvairios technikos – tapybos, skulptūros, grafikos, fotografijos ir kt. – kūrinių. 

Parodos atidaryme Rotušėje lankytojai laukiami su Galimybių pasu ir ne žemesnio lygio nei FFP2 respiratoriumi. O paprastomis dienomis tiek Rotušėje, tiek galerijoje „Meno niša“ veikiančioje parodoje Galimybių paso nereikės, užteks tik medicininės kaukės. 

Andris Vītoliņš  paroda „Mums reikia šanso atgimti“ nuo vasario 3 iki 26 dienos lankytojų lauks dviejose vietose: Vilniaus rotušėje bei galerijoje „Meno niša“. Parodos atidarymas vyks vasario 3 dieną, 18 val., Vilniaus rotušėje. 

—-

Andris Vītoliņš mintys apie parodą:

„Pagrindinė parodos idėja buvo suformuota po ilgų apmąstymų. Visus darbus vienija tikėjimas, kad idėjos, mintys ir vizijos materializuojasi. Jei žmogus turi viziją ir siekia ją realizuoti, mintys gali tapti fiziškai apčiuopiamos.

Mūsų idėjos išsiveržia į begalinį srautą. Susidaro nuolatinis procesas, objektai atgyja, viską sujudina. Kadangi į objektus virtusios idėjos atgaivinamos ir atnaujinamos paveiksluose, šis besiliejantis srautas tęsiasi amžinai. Ir mes tuo tikime.

Mintys gali susilpnėti, bet jos taip pat gali atsinaujinti. Čia tam tikra prasme siejasi „atgimimo“ sąvoka. Gyvenime būna akimirkų, kai nematome sprendimo, kai prarandame ateities viziją… Atgimimas gali būti susijęs ir su idėjomis.

„Mano darbuose ir į liepsnas panašios žvaigždės, ir į lietaus lašus panašūs brangakmeniai savaip įkūnija civilizacijos idėjas. Ar tai būtų siautėjančioje Vagnerio jūroje, ar Neo Raucho žvaigždėje.

Stengiuosi užfiksuoti gyvą pasaulio tėkmę. Viena vertus, paveiksluose gyvena žmogaus sukurtos, palyginti stabilios struktūros, kita vertus, jaučiamas ir neracionalus pasaulis, kuris apima toli už žemiškos, akivaizdžios aplinkos ribų. Pastebėjau, kad mūsų susidūrimai su daugeliu dalykų ir reiškinių yra tarsi blyksniai – iš pradžių mintis ar procesas yra aktyvus, bet akimirksniu jis nublanksta ir išnyksta. Tuo metu mūsų fizinė padėtis yra labai svarbi – ar esame procesų centre, ar periferijoje.

Būtent tomis akimirkomis, kai idėjos nublanksta ir žvaigždė perdega, svarbus tampa kitas „atgimimo“ etapas. Mane taip pat domina momentas, kai vienu metu detonuoja kelios idėjos. Kas bus po to? Išgyvens stipriausieji? Ar sprogimo sukelta banga užgesins netoliese kilusią mintį? Dėl šio netikrumo daugelyje savo darbų stengiuosi atsiriboti nuo stabilaus ryšio su žeme – mano sukurti vaizdai tarsi levituoja ore. Mano noras išvaduoti juos nuo gravitacijos kyla iš mano minčių nuotykių, esančių ant iracionalumo ribos“. 

 

Parodos rėmėjas – Signet Bank
Parodos projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė


Vilnius


Kviečiame jus į virtualų parodos „Mums reikia šanso atgimti“ 3D turą galerijoje „Meno Niša“: 

 

——————-

 2022 metais galerija „Meno Niša“ švenčia 20-ies metų jubiejų, kurio proga rengiami reportažai apie šių metų parodas. Jūsų dėmesiui – interviu su menininku Andris Vītoliņš: