Andris Vītoliņš solo paroda Vilniuje

„Mums reikia šanso atgimti!“

Vietos: galerija „Meno Niša“  ir Vilniaus rotušė
Atidarymas: vasario 3 d., 18:00, Vilniaus rotuš
ė

Pagrindinė parodos idėja buvo suformuota po ilgų apmąstymų. Visus darbus vienija tikėjimas, kad idėjos, mintys ir vizijos materializuojasi. Jei žmogus turi viziją ir siekia ją realizuoti, mintys gali tapti fiziškai apčiuopiamos.

Mūsų idėjos išsiveržia į begalinį srautą. Susidaro nuolatinis procesas, objektai atgyja, viską sujudina. Kadangi į objektus virtusios idėjos atgaivinamos ir atnaujinamos paveiksluose, šis besiliejantis srautas tęsiasi amžinai. Ir mes tuo tikime.

Mintys gali susilpnėti, bet jos taip pat gali atsinaujinti. Čia tam tikra prasme siejasi „atgimimo“ sąvoka. Gyvenime būna akimirkų, kai nematome sprendimo, kai prarandame ateities viziją… Atgimimas gali būti susijęs ir su idėjomis.

„Mano darbuose ir į liepsnas panašios žvaigždės, ir į lietaus lašus panašūs brangakmeniai savaip įkūnija civilizacijos idėjas. Ar tai būtų siautėjančioje Vagnerio jūroje, ar Neo Raucho žvaigždėje.

Stengiuosi užfiksuoti gyvą pasaulio tėkmę. Viena vertus, paveiksluose gyvena žmogaus sukurtos, palyginti stabilios struktūros, kita vertus, jaučiamas ir neracionalus pasaulis, kuris apima toli už žemiškos, akivaizdžios aplinkos ribų. Pastebėjau, kad mūsų susidūrimai su daugeliu dalykų ir reiškinių yra tarsi blyksniai – iš pradžių mintis ar procesas yra aktyvus, bet akimirksniu jis nublanksta ir išnyksta. Tuo metu mūsų fizinė padėtis yra labai svarbi – ar esame procesų centre, ar periferijoje.

Būtent tomis akimirkomis, kai idėjos nublanksta ir žvaigždė perdega, svarbus tampa kitas „atgimimo“ etapas. Mane taip pat domina momentas, kai vienu metu detonuoja kelios idėjos. Kas bus po to? Išgyvens stipriausieji? Ar sprogimo sukelta banga užgesins netoliese kilusią mintį? Dėl šio netikrumo daugelyje savo darbų stengiuosi atsiriboti nuo stabilaus ryšio su žeme – mano sukurti vaizdai tarsi levituoja ore. Mano noras išvaduoti juos nuo gravitacijos kyla iš mano minčių nuotykių, esančių ant iracionalumo ribos“, – apie parodą „Mums reikia šanso atgimti!“ komentuoja A.Vītoliņš.

———

A.Vītoliņš (1975) yra baigęs Latvijos meno akademiją, šiuo metu yra profesorius ir akademijos prorektorius. Nuo 1996 m. menininkas dalyvavo daugiau nei 60 grupinių parodų, surengė per dešimt asmeninių parodų įvairiose šalyse, įskaitant Baltijos valstybes, Slovėniją, Prancūziją, Briuselį, Kiniją, Indiją, JAV. Menininko darbai įtraukti tokias kolekcijas kaip „HangART-7“, „Red Bull Collection“, „Schlossberghotel“, Baku šiuolaikinio meno muziejus, „ „Swedbank“ šiuolaikinio meno kolekcija, Latvijos nacionalinis meno muziejus, Matti Milius meno kolekcija, „DnB Nord Bank“ kolekcija. Su A.Vītoliņšo kūryba Lietuvos žiūrovai turėjo galimybę susipažinti ir meno mugių „ArtVilnius“ metu.

 

Parodos rėmėjas – Signet Bank
Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė


Vilnius