„Meno Niša“ 18-ąjį gimtadienį paminės su estų menininkės Maarit Murka paroda

„Meno Niša“ nuo lapkričio 6 dienos visus kviečia į vienos ryškiausių Estijos menininkių Maarit Murka personalinę parodą „Realios situacijos taikinys“. Išgarsėjusi savo fotorealistine tapyba, menininkė parodoje vėl trins ribas tarp tikrovės ir jos reprezentavimo, o kūrinių modeliai gyvūnai, žvėrys ir jų būsenos, susitiks su parodos lankytojais. 

Jaunosios Estijos menininkų kartos atstovė Maarit Murka yra surengusi 30 autorinių ir sudalyvausi virš 50 grupinių parodų tiek Estijoje, tiek užsienyje. Jos darbų yra įsigijęs Tartu muziejus, Artist Pension Trust, APT Global, privatūs tarptautiniai kolekcinininkai. 

Maarit Murka – tapytoja nuolat plečianti ir papildanti šios medijos ribas, tiek medžiagiškai tiek atmosferiškai: objektais, garsu, kvapu.  Jos fotorealistinė ar kartais net hiperrealistinė tapyba dėl technikos meistriškumo, juodai balto kolorito, kinematografiškų kadruočių gali būti skaitoma kaip fotografija.  Kinas yra menininkei svarbi tema, baigusi Estijos ir Helsinkio dailės akademijas, Maarit Murka tęsia antrąjį magistro laipsnį Baltijos kino ir medijų mokykloje. 

Kaip teigė „Meno Niša“ vadovė Diana Stomienė, Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ („Realistic situation target“) galerijos erdvėms buvo specialiai kuriama net pusantrų metų. „Parodos koncepciją pradėjome derinti po meno mugės „ArtVilnius’19“, kur buvo pristatytas jos solinis projektas. Labai džiaugiamės, kad šia, specialiai galerijos erdvei kurta Maarit Murka paroda, pažymėsime ir 18-ąjį „Meno Niša“ gimtadienį”, – džiaugėsi galerijos vadovė. 

Parodoje „Realios situacijos taikinys“ Maarit Murka pristatys tapybos darbų instaliaciją, kurioje kūriniai taps tarsi taikiniais. Pasirinkdama sudėtingą techniką, tapyba ant  daugiasluoksnių organinio stiklo formų, tapybos  kūriniuose, kuriuos galima vadinti objektais, ji sukuria optinę iliuziją, kuri trikdys ir neiškarto atskleis kūrinio turinį žiūrovui. 

Maarit Murka paroda bus aktuali ir savo tematika, kurioje ne vienas įžvelgs ir šių dienų aktualijas: kaukės, organinis stiklas, skydai, skiriantys žmones nuo žmonių. Tačiau kaip parodos koncepciją apibūdina parodos kuratorė Sonata Baliuckaitė, menininkė čia daugiau kalba apie būsenas, paskutiniu metu aktyviai analizuojant ir psichikos ligonių ar protinę negalią turinčių asmenų santykį tarp meno ir kasdienio gyvenimo procesų. 

„Kaip ir ankstesniuose kūriniuose, kuriuose ji pati dažnai yra modelis, šiuose Maarit Murka neišvengia savianalizės, kūryba šiuo laikotarpiu jai tampa savotiška pabėgimo forma nuo baimių.  Menininkė dabar laukia trečio kūdikio atėjimo, todėl susiduria su gimimo baime, o žmonės pandemijos akivaizdoje dabar bijo net savo artimųjų, tarpusavio santykiuose jaučiama nuolatinė įtampa, kuri neleidžia vystytis, augti, rizikuoti; tuo tarpu naujas žmogus laukia pasaulio patyrimo. O menininkė  laukia labai asmeniško (gimimo) ir kito – labai viešo (parodos atidarymo, pristatymo visuomenei) įvykio“, – pasakoja Sonata Baliuckaitė, pridurdama, kad Maarit Murka kūriniai labai delikačiai žaidžia su mūsų akimis; žiūrint į juos, reikia pasirinkti tam tikras perspektyvas, kad atrastumėte tarp sluoksnių pasislėpusius personažus.  

Tačiau šį kartą „Realios situacijos taikinys“ kūriniuose modelis ne pati menininkė, o gyvūnai, žvėrys ir jų būsenos susitiks su žiūrovais. Maarit Murka bus parodos stebėtoja, dalyvausianti parodoje virtualiai, per ekraną akistatoje su žiūrovų reakcijomis.  

Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ galerijoje „Meno Niša“ veiks nuo lapkričio 6 iki 28 dienos. 

Parodos projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, galerijos rėmėja –  Vilniaus miesto savivaldybė.

 

Lietuvos Kulturos taryba logo