Sostinės galerija „Meno niša“ spalio 27 dieną, ketvirtadienį, 17 val., visus kviečia į dvigubą emalio meno šventę. Vienu metu galerijoje vyks IX tarptautinė Vilniaus emalio meno bienalė „Vilnius 2022“ ir menininkės Marytės Dominaitės personalinė emalio meno paroda.

 Vienintelis emalio menui skirtas renginys Lietuvoje

Kas dvejus metus vykstanti tarptautinė Vilniaus emalio meno bienalė „Vilnius 2022“ – vienintelis profesionaliajam emalio menui skirtas renginys Baltijos šalyse. Galerija „Meno niša“ emalio bienalę organizuoja jau šešiolika metų, per kuriuos Vilnius tapo ryškiu emalio meno centru, atpažįstamu ir žinomu tarp Rytų ir Vakarų Europos sostinių, emalio meno profesionalų ir gerbėjų. Prasidėjusi 2005 metais, bienalė atlaikė ekonomikos krizes ir pandemiją, keitėsi dalyvių skaičius ir šalių geografija, bet emalis išliko. Tarptautinė emalio bienalė garsina Vilniaus miestą ir Auksakalių cechą, kuris praėjusiais metais minėjo 525 metų įkūrimo metines. 

Sofi Etsadashvili. Segė Mistery, 2020. Sidabras 925, pertvarinis emalis, gintaras, 50 x 60 mm

Bienalės kuratorės – jos steigėja ir juvelyrė M. Dominaitė (Gurevičienė), sukaupusi didžiulės patirties emalio meno srityje, vedanti metalo meno edukacijas, ir dr. Jurgita Ludavičienė – kuratorė, menotyrininkė, daugiau nei 20 metų rašanti apie šiuolaikinę juvelyriką ir kuruojanti lietuvių juvelyrikos parodas Lietuvoje ir užsienyje.  

XI tarptautinė Vilniaus emalio bienalė šįkart turi pagrindinę temą „Impresija“. Emalio technika kuriantys menininkai prisimena stipriausią gyvenime patirtą įspūdį, grįžta į praeitį ir perkelia savo impresiją į meno kūrinius. Impresija – tai kūrinys, paremtas įspūdžiu ar nuotaika, teigia bienalės kuratorė, juvelyrė M. Dominaitė. Bienalėje dalyvauja 29 autoriai iš 8 šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Sakartvelo, Ukrainos, Vokietijos, Izraelio, Venesuelos, pristatantys net 74 kūrinius.  2023 metų sausio mėnesį IX tarptautinės emalio meno bienalės kūriniai keliaus į Panevėžio miesto dailės galeriją. 

Tadas Deksnys formos I, II ir III. Mišri technika, 120 x 120 x 60 mm; 100 x 100 x 65 mm; 85 x 85 x 47 mm

 

Kaip teigia dr. J. Ludavičienė, emalio technika – senesnė už krikščionybę; išlikusi bėgant amžiams, palikusi pėdsaką istorijoje, žavėjusi pasaulio galinguosius, ji neišnyksta ir šiuolaikiniame pasaulyje. Tačiau emalio kūrinius pamatyti galime nedažnai: šiai technikai reikia susikaupimo, gebėjimo improvizuoti ir išmanymo. Tačiau Vilnius ypač privilegijuotas: čia juvelyrinis emalis sužiba kas dvejus metus rengiamoje emalio bienalėje – didžiausiame profesionaliame šiai juvelyrikos sričiai skirtame renginyje. 

 „XI tarptautinėje emalio bienalėje žiūrovai galės pamatyti įvairius emalio naudojimo būdus: subtilų pertvarinį emalį, įžūlų pramoninį emalį, palyginti įvairių šalių menininkų kūrybos manierą ir pažiūrėti, kokie gi yra stipriausi jų gyvenimo įspūdžiai. Čia emalis derinamas su medžiu, gintaru, brangiaisiais akmenimis ar lakštiniu auksu. Jis persikelia ant varinių indų ir knygų viršelių, netikėtai tampa tapybos darbu ar erdvine skulptūra, akina spalvomis ir vilioja technikos subtilumu. Ikonos, akiniai, skulptūrėlės, plaketės, segės, objektai pasakoja apie menininkų vizijas ir perteikia prisiminimus. Kūriniai, pristatomi devintojoje bienalėje, akivaizdžiai demonstruoja, kad šiai technikai išties nėra ribų“, – teigia dr. J. Ludavičienė.

Marytės Dominaitės paroda

Tą pačią dieną kartu su Vilniaus emalio meno bienale „Vilnius 2022“ galerijoje „Meno niša“ atidaroma ir jau keturis dešimtmečius Lietuvos ir užsienio, emalio meno scenoje žinomos dailininkės, emalio meno puoselėtojos, tarptautinės emalio meno bienalės kuratorės M. Dominaitės personalinė paroda „Pažintis. Emalio menas“. 

Trečiojoje personalinėje M. Dominaitės parodoje eksponuojama kūrinių kolekcija kvies žiūrovus pasigėrėti ankstesniais ir naujaisiais M. Dominaitės emalio kūriniais. Talino dailės institutą baigusiai autorei visuomet pakluso ir sidabras, ir stiklas, ir emalis, ir pastelė. Ir brangieji metalai bei akmenys. Be to, M. Dominaitė visada išsiskyrė ypatingu erdvės pojūčiu ir polinkiu į instaliaciją; jos kūriniams reikalinga erdvė, jie konceptualūs ir originaliai pateikti.

Vilniaus emalio meno bienalė „Vilnius 2022“ ir M. Dominaitės paroda „Pažintis. Emalio menas“ galerijoje „Meno niša“ veiks iki lapkričio 18 dienos. 

 

 

Vilniaus emalio meno bienalės organizatorius – VšĮ Auksakalių gildija, kuri yra Vilniaus dailiųjų amatų ir mugių programos dalyvė.
Bienalę finansuoja ir galerijos „Meno niša“ rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė. 
M. Dominaitės parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.