Rugsėjo 29 d. Briuselyje atidaryta jaunosios kartos lietuvių menininko Pauliaus Šliaupos kūrinių paroda „Baltumos“. Parodą atidarė Lietuvos ambasadorė Belgijoje Rita Kazragienė ir Lietuvos garbės konsulas Gente baronas Jeanas-Jacquesas Hausas.

Ambasadorė pasveikino gausiai susirinkusius svečius, meno pasaulio, tarptautinės diplomatų ir lietuvių bendruomenės Briuselyje atstovus, pasidžiaugė jaunojo talentingo lietuvių menininko P. Šliaupos, šiuo metu antrus metus reziduojančio prestižinėje Gento HISC tarptautinėje menininkų rezidencijoje, aktyvia kūrybine veikla bei pasiekimais. Ambasadorė taip pat atkreipė dėmesį, kad beveik visi parodoje „Baltumos“ eksponuojami per aštuonerius metus dailininko sukurti kūriniai yra nutapyti ar nufilmuoti Lietuvos gamtos prieglobstyje, jo senelių sodyboje Bartelių kaime Varėnos rajone.

Garbės konsulas džiaugėsi P. Šliaupos ilgalaikiais kūrybos pristatymais Belgijoje, ypač Gento mieste, kur menininkas prieš kelerius metus baigė magistro medijos menų studijas, o šiuo metu aktyviai rengia įvairias parodas meno galerijose.

Pats autorius, pristatydamas personalinės kūrybos parodos „Baltumos“ koncepciją, pabrėžė savo paties ir kūrybos santykį su gamta ir jos magija: „Kaip tapyti šviesą? Stebėjau ją įvairiose erdvėse – studijoje, savo kaime, prie upės, kelionėse – vietose, kurios skirtingais būdais man tapo prieglobsčiu. Paveikslai gimsta iš nuotaikų, erdvių, įspūdžių visumos ir virsta konkrečiu storiu, spalva, tonu, drėgme, faktūra. Potėpiai, kilę iš švytinčių peizažų, rangosi drobių paviršiumi klampindami žvilgsnį ir kviečia atgal į Merkio paupį. Technologijos, internetas, medijos pinasi su atsiminimais, jausmais, visa tai susilieja į vieną kūną, patiriant peizažą. Nuo videoinstaliacijų ir eksperimentinių filmų kinui iki tapinių – skulptūriškų paveikslų – mano kūryba aprėpia platų medijos spektrą. Pokyčių gamtoje masteliai yra didesni, nei galime aprėpti ir galbūt negali būti paaiškinti mokslo teorijomis ir žodžiais.“

Kultūros atašė LR nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje Vida Gražienė, pristatydama menininko kūrybą, pabrėžė, kad dėl P. Šliaupos ypatingo kūrybiškumo, įvairiapusės kūrybinės veiklos, stebinančios unikaliais eksperimentais ieškant tapybinės ekspresijos, menininkas neabejotinai laikomas vienu įdomiausių šiuolaikinės jaunosios kartos kūrėjų.

P. Šliaupa (g. 1990), baigęs tapybos ir šiuolaikinės skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, studijavo Gente, kur baigė magistro medijos menų studijas, stažavosi pas pasaulinio garso belgų šiuolaikinę menininkę skulptorę Berlinde de Bruyckere, o toliau aktyviai dalyvauja pristatydamas savo kūrybą tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

P. Šliaupos darbai tyrinėja santykį tarp kultūros ir gamtos, aplinkos ir šviesos, kurios veikia mūsų kasdienybę. Sutelkdamas tapybiškų vaizdų, atmosferinių garsų ir poetinės energijos tėkmę jis kuria jausminius naratyvus. Kūrybinis tyrimas paskatino kūrėją gilintis į poetinio kino, videomeno, suspenso, magiškojo realizmo ir mokslinės fantastikos literatūros struktūras. Daugelis jo projektų susideda iš kelių darbų, sugrupuotų pagal skirtingas temas, tokias kaip ritualai gamtoje, natūralios ir dirbtinės šviesos tėkmė, kelionės į nakties paslaptį, absurdiškai viliojantys nutikimai.

Artimiausiu metu numatytos dailininko parodos Briugėje, Gente, Malmėje (Švedijoje), Ukrainoje, Rumunijoje, Graikijoje.

Dailininko parodą „Baltumos“ LR nuolatinėje atstovybėje ES organizavo Lietuvos ambasada Belgijos Karalystei kartu su Lietuvos kultūros institutu ir galerija „Meno niša“. Paroda veiks iki 2022 m. vasario 1 d.  

Reportažas iš parodos: